Forum Rowerowe

Forum stworzone z myślą o Was


  • Index
  •  » FAQ
  •  » Trudne pojęcia i zwroty rowerowe

#1 2008-07-07 22:15:57

***Charles***

Admin

12539138
Skąd: Chrcynno
Zarejestrowany: 2008-07-07
Posty: 23
Punktów :   
WWW

Trudne pojęcia i zwroty rowerowe

Kilka zwrotów rowerowych:


0-10
4X - four cross, 4 zawodników ściga się równocześnie na krótkiej, krętej i pełnej przeszkód trasie.

A

A-head - połączenie ułożyskowania kierownicy z widelcem, bez gwintu, przy pomocy dociśnięcia specjalną śrubą.

Amortyzator - widelec amortyzowany, element, którego zadaniem jest przechwycić i rozproszyć nadmiar energii z przedniego koła.

Amortyzator dwupółkowy - typ amortyzatora przedniego, w którym druga, górna półka łączy przedłużone golenie z rurą sterową; stosuje sie go dla podniesienia sztywności konstrukcji, a tym samym precyzji prowadzenia roweru.

Ampule - patrz Allena klucze; imbusy

Alu- aluminium - materiał z którego budowane są ramy.

Allena klucze- klucze wykonane pręta sześciokątnego i najczęściej w kształcie litery L. Znane są również pod nazwą imbusowe.

ATB- ogólnie rower terenowy

ASB- Anti Snake Bite, system ogumienia stworzony przez Rigidę i Continentala. Eliminuje on podwójne przebicie dętki będące wynikiem dobicia obręczy, przy niskim ciśnieniu w oponie. System ten różni się od zwykłych tym, że nie ma w nim dętki, a opona jest zakładana na specjalną obręcz, szczelnie do niej przylegającą.


B
Babka - stożek zaciskowy mocujący wspornik kierownicy do szyjki widelca.

Bacik- narzędzie służące między innymi do odkręcania koronek wielotrybów. Składa się z dwóch odcinków łańcucha rowerowego umocowanych na kawałku płaskownika.

Baton energetyczny - baton zawierający ogromne ilości minerałów, witamin i elementów potrzebnych kolarzowi podczas wyścigu.

Bar ends - rogi.

Bearing - łożysko (sealed bearing: uszczelnione łożysko)

Beret - inaczej kask.

Blat - największa zębatka suportu.

Bloki - najczęściej do SPDków, lub Looków. Jest to element dokręcany do butów, dzięki któremu można się wpiąć w specjalne pedały.

BMX - Bicycle Motor Cross - dyscyplina lub rower na kołach 20" albo 24" stworzony do wyścigów na specjalnym torze lub do akrobacji.

Boster - lub breakboster, kształtem przypomina podkowę, mocowany jest do piwotów hamulcowych i zapobiega ich (piwotów) rozginaniu podczas silnego hamowania.

Boksować - pedałowaniem wprowadzić tylne koło w poślizg.

Brymza - hamulec (po Śląsku).

Bułak - poprostu worek, w którym zawodnicy {głównie maratończycy} trzymają płyny. Jest wygodniejszy w użyciu od bidonu, bo ma sie obie ręce wolne.

Bunny hop - Rodzaj akrobacji.

C
Camelbak - specjalny worek na płyn trzymany w plecaku, dzięki rurce i specjalnemu

ustnikowi pozwala w wygodny sposób pić bez odrwania rąk od kierownicy

Cantilevery - hamulce Xxwieku :]. Piwoty wspawane są poniżej obręczy, a ramiona nie mają więcej niż 90 mm.

Carbon - (z łac. węgiel), inaczej włókno węglowe. Materiał odporny na ściskanie i rozciąganie lecz podatny na uderzenia. Świetnie tłumi drgania

Centrowanie - regulacja naciągu szprych mająca na celu wyprostowanie koła, a także wyrównanie odległości klocków hamulcowych od obręczy.

Chain suck device - element montowany pod środkiem suportu, mający za zadanie zapobiec wciąganiu łańcucha pomiędzy ramę i zębatki przednie (szczególnie w czasie zmiany przełożeń)

Cieniowane rury - rury o różnej grubości ścianek na końcach grubsze. Spotyka się podwójne cieniowanie (grubość ścianki na końcach jest większa niż w środku), trzykrotne i czterokrokrotne. Klein dobiera grubość ścianki płynnie i trudno mówić o cieniowaniu dwu czy trzykrotnym.

CNC - technologia precyzyjnej obróbki materiału za pomocą maszyny sterowanej przez komputer.

Cleat - po polsku blok, metalowy fragment zakończony hakami, montowany do podeszwy buta, służący do wpinania sie w pedały zatrzaskowe.

CroMo - stop stalowy zawierający domieszkę chromu i molibdenu; cromoly.

Cross country - Xc- jest to jedna z klasycznych dyscyplin MTB i pierwsza, która oficjalnie stała się sportem olimpijskim. Polega ona na tym, że zawodnicy ganiają się po torze w kształcie pętli i muszę pokonywać przeszkody jakie ich czekają w naturalnym terenie tzn. muszę się zmagać ze skałkami, piaskiem, trawą oraz zjazdami i podjazdami. Czyli ze wszystkim tym, co nam dała nasz ukochana matka natura.

Czułość amortyzacji - im mniejsza siła potrzebna do rozpoczęnia pracy amortyzatora, tym większa jest jego czułość.

Czułość widelca - reakcja na uderzenia. Może być duża gdy widelec reaguje nawet na minimalne przeszkody lub mała, kiedy reaguje tylko na dużych przeszkodach.

D
Depnięcie - chwilowe, mocniejsze naciśnięcie na pedały.

Di.R.T -Direct Response Technology, opatentowana przez Sachs'a konstrukcja przerzutki - doprowadzenie linki do przerzutki, bez zakrętu pancerza, co w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie tarcia i siły potrzebnej na zmianę biegów. Dirt po angielsku to: błoto, brud, przerzutka ta wymaga znacznie mniejszej siły do zmiany położenia w przypadku zabrudzenia.

Dirt bike - specjalny rodzja roweru górskiego o wzmocnionej ramie, z amortyzatorem o dużym skoku, przeznaczony do ewolucji i ekstremalnego użytkowania.

Disc - określenie na Rower z hamulcami tarczowymi; hamulce tarczowe

Deore - nazwa własna grupy osprzętowej Shimano do rowerów górskich, o najlepszym stosunku jakości do ceny, klasa średnia, ale z szeregiem bardzo zaawansowanych rozwiązań. Także nazwa pierwszej seryjnej grupy MTB w historii w ogóle (pochodzi od zniekształconej francuzkiej nazwy złota)

DH - po prostu zjazd. DH jest z całą pewnością dyscypliną ekstremalną MTB, a to dlatego, że nasi dzielni bikerzy muszą tutaj zjeżdżać z górki na pazurki na czas po specjalnie wyznaczonej trasie. Ci, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, niech nie zapomną, że do tego muszą trochę zmodyfikować swoje rowerki tzn. rowery downhillowe powinny posiadać dwa amortyzatory i szerokie opony, a na dodatek powinniście na bagażnik zapakować z jakieś 15 paczek cukru, ponieważ właśnie około 15 do 20 km ważą te specjalistyczne rowery i nadają się tylko do zjazdów DH.

Dobić - Uderzyć obręczą w ziemię, najczęściej na krawężnikach i po skokach.

Double - rodzaj hopki. Składa się z wybicia i lądowania. Odległość pomiędzy wybiciem a lądowaniem jest różna. Trudność skoku na tej hopie polega na tym, że należy wylądować dokładnie na lądowaniu. Za krótki lot kończy się nieprzyjemną glebą, a za długi lądowaniem na płaskim, co jest trudne i nieprzyjemne.

Dolny ciąg - system linek poprowadzony dolnymi partiami ramy. Jest bardzo podatny na błoto i uszkodzenia.

Dual - konkurencja MTB, w której na trasie nieco dłuższej niż slalom równoległy i krótszej niż trasa DH są rozmieszczone szykany, takie jak różnego rodzaju hopki, skocznie, mostki i tym podobne. Zawodnicy startują po dwóch jednocześnie na tym samym torze. Każdy wyścig ma dwa przejazdy, a eliminacje odbywają się systemem pucharowym.

Dual slalom - slalom równoległy, czyli zawody polegające na pokonaniu slalomu, w którym na dwóch odrębnych torach ściga się dwóch zawodników. Każdy z nich musi pokonać trasę na jednym i drugim torze. Biker, którego czas dwóch przejazdów okaże się krótszy, przechodzi do następnej rundy. Zawody rozgrywane są systemem eliminacji pucharowych.

Dual pivot - Dural- Inaczej duraluminium. To ogólna nazwa stopów metali, zawierających głównie aluminium, któremu towarzyszy domieszka miedzi (2.0-4.9 %), manganu (0.3-1.0 %), magnezu (0.15-1.8 %), krzemu i innych składników w łącznej ilości 6 do 8% (np. z domieszkami krzemu i żelaza), przeznaczony do obróbki plastycznej. Ciężar duraluminium to 2,8 g/cm3 (przy 2,7 dla czystego aluminium). Po poddaniu stopu zahartowaniu i starzeniu posiada on wysoką wytrzymałość mechaniczną. Zastosowanie: m.in. w lotnictwie do części konstrukcyjnych, niegdyś także do ram naziemnych pojazdów sportowych, itp.

Dynamo- mała prądnica napędzana od bocznej powierzchni opony za pośrednictwem rolki. Służy do zasilania oświetlenia roweru.

Dzwon - wywrotka, czyli upadek.

E
Enduro - (także freeride) są to kolejne pośrednie modele między rowerem zjazdowym i klasycznym - są one zazwyczaj w pełni amortyzowane, nieco cięższe od roweru klasycznego ale mające podobny osprzęt (tę samą liczbę i zakres przełożeń) - służą one do bardzo ambitnej turystyki górskiej po ekstremalnie trudnym terenie i nie uprawia się nim żadnej dyscypliny sportowej.

Elastomer - materiał z tworzywa sztucznego o strukturze gąbczastej, o minimalnych właściwościach tłumiących.

EZ-Fire Plus - Dźwignie (po jednej na górze i na dole, po 2 po każdej stronie ) ułatwiające zmianę biegów dla amatorów.

F
Faceplant - Wywrotka przez kierownice w wyniku zasilnego zahamowania i zablokowaniu przedniego koła

Felga - poprostu obręcz, część koła.

Flik - łatka ( do dętki - ftoro cza nojprzod przejechac pucpapiorym (po śląsku))

Free Ride - dyscyplina, która nie bierze udziału w zawodach, ale tak jak i w innych dyscyplinach do jej wykonywania potrzebne są specjalne rowery. Jak już posiadacie ten specjalistyczny sprzęt możecie robić wszystko to co Wam do głowy przyjdzie.

Full- rower full suspension

Flatland - Konkurencja BMX

Full suspension - rowery z dwoma amortyzatorami, przeznaczone głównie do zjazdów.

Full Face - patrz kask integralny.

Fajka - cienka rurka aluminiowa w której "zakręca" linka hamulca V-Breake.

G
Gabla - widelec (po Śląsku).

Gleba - wywrotka

Główka ramy - część ramy, która łączy górną i dolną rurę przedniego trójkąta ramy; w główkę ramy wbija się miski sterów.

Górny ciąg - system linek prowadzonych poprostu górą ramy.

Gripy - (od ang. Gripy Shift) popularna nazwa manetki zmiany przerzutek, która znajduje się w uchwycie kierownicy. Przełożenie zmienia się przez obrót.

Gripy - gumowe uchwyty na kierownicę czasami nazywane rączkami

Guma - opona, dętka, lub przebicie dętki.

Gusset - wzmocnienie ramy w postaci dodatkowego kawałka blachy, wstawiane w szczególnie wrażliwych na obciążenia miejscach.

Gypektryjgel - bagażnik (po Śląsku).

H
Hampel - ostre hamowanie, zatrzymanie tylniego koła

Hardcore - Ostra jazda, ostre wrażenia...

Hardtail - rower bez tylnego amortyzatora, ale posiadający większą zwrotność, przeznaczony głównie do slalomu i Cross Country.

Heble - klamki hamulcowe, dźwignie hamulcowe lub szczęki hamulcowe.

Hi Ten - stal o zwiększonej zawartości węgla.

Hop - amortyzator.

Hopka - przeszkoda lub celowo usypany nasyp z którego się po prostu skacze

Hollowtech - rozwiązanie Shimano, w którym ramiona korb są wewnątrz puste.
I
Index - skrót nazwy systemu przerzutki z manetką mającą mechanizm skokowy, który służy do precyzyjnego przełączania biegów.

Imbusy - sześciokątne klucze, do śrub ze specjalnymi gniazdami

Interwał - rodzaj treningu polegający na naprzemiennej jeździe i odpoczynku, np. dwie minuty sprintu i dwie odpoczynku, dwie spirntu...

Izotniki - stosuje się: przed wysiłkiem, w trakcie wysiłku i bezpośrednio po treningu. Ich podstawowym walorem jest po prostu izoto-niczność. Oznacza to, że stężenie cząsteczek w specyfiku izotonicz-nym (osmolarność) jest podobne do stężenia w płynach ustrojowych. Dzięki temu mogą być szybciej przyswajane przez ustrój. Ma to znaczenie zwłaszcza przy długotrwałych wysiłkach, w których spadek poziomu substratów energetycznych (wody, elektrolitów, składników energetycznych, witamin i an-tyoksydantów) obniża naszą zdolność do kontynuowania wysiłku. Izotnik wypity po treningu spowoduje przyspieszenie powrotu do stanu gotowości treningowej.

K
Kaseta - zespół trybów na tylnej piaście mocowany na specjalnym wielowypuście. W tym systemie ułożyskowanie jest umieszczone jest w specjalnie skonstruowanym bębenku w piaście. W odróżnieniu od wolnobiegu tryby nie są zintegrowane z łożyskami, na których się kręcą.

Kask integralny - kask z osłoną na szczękę i dolną część twarzoczaszki.

Kadencja - obroty nogami

Kalorie - Karbon - Kąpiel olejowa - Kevlar - tkanina z włókna aramidowego, odporna na przetarcie.

Keta - łańcuch (po Śląsku). Klamki - popularna nazwa dzwigni hamulca

Klamkomanetka - rodzaj manetki, która spełnia funkcję manetki i dzwigni hamulca.

Klasyk - jedniodniowy, jedno etpowy wyścig szosowy. Poprostu klasyczny wyścig. Kliny - okrągłe kołki stalowe ze skośnym spłaszczeniem z jednej strony i zakończone najczęściej gwintem. Służą do mocowania korb do osi suportu. Stosowane w starych lub rowerach klasy Tesco

Kliki - inna nazwa SPDków

Komputerek - komputer pokładowy, licznik

Konusy - stożkowe nakrętki, stosowane w piastach z łożyskami kulkowymi, będące nastawnymi bieżniami tych łożysk. Likwiduje się nimi luzy w piastach.

Koronki - zębatki

Koszyki - inaczej noski, typ pedałów z paskami, które zapewniają okrągły ruch nogi.

Kryterium - rodzaj wyścigu szosowego. Jeździ się po krótkich szybkich rundach po 1 lub 2 km. Jest inny system punktowania niż na klasyku.

Kuglager - łożysko (po Śląsku).

Kwadrat - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem minimalnie zwężającego się ku końcą ostrosłupa ściętego o podstawie kwadratowej.

L
LAF - Lance Armstrong Foundation

Licencja - nie koniecznie na zabijanie:). Jest to dokument wydawany przez PZKol, każdemu zrzeszonemu kolarzowi.

LiveStrong - charakterystyczna żółta opaska noszona na ręce kolarza lub innego sportowaca. Jest symbloem solidarności i pomocu osobom chorym na raka.

Lotny finisz -

Low rider - bagażnik mocowany na przednim widelcu, stosowany w rowerach trekingowych.

Lyjksztanga - kierownica(po Śląsku).

Ł
Łożysko konusowe - Przestarzałe łożysko, w którym kulki toczą się między konusem a miską. Musi być odpowiednio wyregulowane, aby kręciło się swobodnie i nie miało luzu. Stosowane w rowerach klasy Tesco.

Łożysko maszynowe - łożysko toczne, nierozbieralne. Są one bardzo trwałe i nie wymagają obsługi.

Łyżka - aluminiowy lub plastikowy "przyrząd" pomagający przy zdejmowaniu opony

M
Mantel - opona (po Śląsku). Maraton XC - ostatnio bardzo popularny gatunek wyścigów w Polsce. Dystans oscyluje w granicach 80km.

Micro Shell - cienka skorupa z folii PCV na kasku rowerowym.

Monocykl - rodzaj roweru posiadajacy tylko jedno koło toczące się po podłożu, bez kierownicy. Często kojarzony przede wszystkim z cyrkiem, w wielu krajach (USA, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy) jest popularnym środkiem sportu i rekreacji.

MTB - czyli po prostu rower górski oraz inne znaczenie MTB to dyscyplina sportu kolarskiego. Dzięki zmyślnym i specjalistycznym rowerom, można dla własnej przyjemności, a także zawodniczo jeździć w trudnym terenie. Do MTB należy kilka dyscyplin: cross country, downhill i slalom.

Mufa suportowa - część ramy przy której łączą się dolne rurki tylnego trójkąta ramy, rura podsiodłowa i dolna rura przedniego trójkąta ramy; w mufę suportową wkręcany jest pakiet czyli środek suportu.

Monocoque - jednolita rama, odlewana lub wyciskana.

Młynek - szybka, równa kadencja{obroty nogami}.

Mostek - wspornik kierownicy.

N
Noga podaje - w slangu kolarskim "power", czyli poprostu siła, energia...

Napęd - zespół składający się z manetek, przerzutek, łańcucha, kasety i zębatek suportu.

Nypel - oetalowa nakrętka na końcu szprychy, mocująca szprychę z obręczą

O
Octalink - system Shimano - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem wielowypustu z wypustami o przekroju prostokątnym.

Odkuwanie - proces formowania metalu, który optymalizuje strukturę materiału dzięki bardzo dużym siłom działającym na matrycę, w której umieszczany jest materiał.

OEM - komponenty lub części przeznaczone dla fabryk i montowni rowerowych.

Ogon - ostatnia część peletonu.

Okładziny - elementy trące hamulców tarczowych jak i lepszej klasy szczękowych.

Okrągły obrót - pedałowanie poprzez naciskanie pedału stopą jednej nogi i podciąganiem drugiego pedału stopą: wpiętą w pedał SPD lub przypiętą noskami.

Opona zwijana - kevlarowa lub aramidowa linka umożliwia zwinięcie opony.

Ostre koło - rozwiązanie tylnej piasty wymagające ciągłego obracania korbami suportu, bez względu na to, czy rower jest napędzany czy nie.

Oversize - powiększony przekrój rur, stosowany głównie w celu zwiększenia sztywności ramy.

Owiejka - stosowana na kierownicach szosowych, piankowa tasiemka poprawiająca wygodę chwytu, poch łania pot

OTB - rowerzysta przelatuje nad kierownicą w wyniku zablokowania przedniego koła.

Oś drążona - rozwiązanie zmniejszjące wagę suportu.

P
Pająk - element, do którego mocuje się zębatki suportu lub kasety.

Pakiet - oś suportu w formie pakietu

Pampers - wkładka antybakteryjna stosowana w spodenkach kolarskich poprawia wygodę siedzenia.

Pantograf - Pegi - specjalne podpórki pod stopy, stosowane w akrobatycznych konkurencjach BMX. Przykręca się je najczęściej na wysokości osi kół.

Peleton - duża grupa kolarzy na wyścigu szosowym.

Plompka - pompka (po Śląsku).

Półka - inaczej głowica widelca.

ProTour - 27 największych, najlepszych wyścigów szosowych. Między innymi TdF, Giro i Tour de Pologne!

Progi - patrz bloki

Progresja - zamierzone utwardzenie się widelca przy końcówce skoku, chroniące przed dobiciem.

Protektor - bierznik.

Premia górska - tzw. lotny finisz, czyli poprostu kto pierwszy dojedzie na szczyt wyznaczonej góry dostaje bonifikatę czasową i częśto pieniężną.

PRS - system antyprzebiciowy ogumienia, redukujący prawdopodobieństwo przebicia.

Przeciepka - przerzutka(po Śląsku).

Przelotka - opora pancerza.

Przełaj - oolarstwo przełajowe, dyscyplina łącząca szosę z MTB. Mało popularna w Polsce.

Pyndale - pedały (po Śląsku).
R
Rafka - inaczej felga, obręcz

Rampa - specjalny tor w kształcie rynny przeznaczony do akrobacji,

Rogi - Mocowane na końcach kierownicy, poprawiają wygodę chwytu.

Rolki - Rodzaj trenażera; kółeczka tylniej przerzutki

Rower poziomy - rower, w którym kolarz siedzi nisko przy ziemi, w pozycji zbliżonej do pozycji kierowcy w samochodzie, a pedały znajdują się na wysokości jego ud lub nawet wyżej.

Rozkuwacz -inaczej wyciskacz do sworzni, przyżąd do rozpinania łańcucha.

S
Slick - gładkie opony do roweru górskiego ułatwiające jazdę po suchym asfalcie.

SIS - najtańszy, osprzęt Shimano, często jest wykorzystywany do ironi.

Slalom - wyścig dwóch zawodników, na dwóch równoległych trasach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że rowery w tej dyscyplinie mają amortyzatory tylko z przodu.

Silent Clutch - nazwa zastrzeżona przez Shimano, określa mechanizm bębenka kasety pracującego bez hałasu. Nie ma zapadek.

SPD - Shimano Pedalling Dynamics rodzaj pedałów (rowerowych), popularnie nazywanych zatrzaskowe, do korzystania z nich potrzebne są specjalne buty, do których są przykręcone progi. Jazda w takich pedałach ma swoich zwolenników i przeciwników IMHO są one dużo lepsze od zwykłych, lub tych z noskami, zapewniają po prostu lepszą kontrolę nad rowerem (noga nie ześlizguję się z pedału) i większe bezpieczeństwo niż noski (system wypięcia można porównać do narciarskiego, w chwili upadku noga "sama się wypina" z pedału).

Spinka - elementcoraz częściej stosowany w rowerach MTB. Pozwala on bez problemowo rozpinać łańcuch, co ułatwia jego mycie itp. Charakteruzuje się mniejszą wytrzymałością niż zwykłe ogniwo.

Stery - łożyska sterowe łączące widelec z ramą.

Street - konkurencja BMX

Strefa tlenowa - poziom mleczanów nie jest znacząco większy niż w spoczynku

Strefa mieszana (tlenowo-beztlenowa) - praca wykonywana pomiędzy AT i TDMA. Uboczne produkty przemiany materii są na bieżąco usuwane z organizmu. Poziom stężenia kwasu mlekowego wynosi 2-4 mmol/mm3 krwi. Procesy tlenowe przeważają przy intensywności około AT a procesy beztlenowe dominują, gdy intensywność pracy zbliżona jest do TDMA.

Strefa beztlenowa - następuje gwałtowny (nieliniowy) wzrost stężenia mleczanów, czas wykonywania pracy w tej strefie ograniczony jest indywidualną tolerancją organizmu na zakwaszenie.

Suport - korbowód, czyli korby wraz z zębatkami.

Sworzeń - bolec{oś} łączący ogniwa łańcucha.

Szlauch - dętka (po Śląsku).

Szuszblech - błotnik (po Śląsku).

Sztyca - jest to rura łącząca ramę z siodełkiem.

Szytka - specjalny rodzaj opony zintegrowanej z dętką, wymaga specjalnej obręczy i nie jest stosowany do innej jazdy niż szosowa.

Ś
Ślimak - wózek lub prowadnik łańcucha w tylnej przerzutce, wraz z rolkami.

Środek suportu - patrz pakiet.

T
T4, T6 - oznaczenie rodzaju obróbki cieplnej, jakiej podawane są ramy po spawaniu, w celu usunięcia powstałych naprężeń.

Tandem - rower z dwoma miejsami siedzącymi, często rower poziomy. Posiada 2 napędy i bardzo długi łańcuch. Służy do turystyki rowerowej ale jest mało powszechny.

Tarcza - tarcza hamulca tarczowego

Tętno maksymalne - szybkość pracy serca podczas wysiłku maksymalnego, parametr ten pozwala określić zakres pracy i rodzaj wysiłku.

Tętno minimalne- szybkość pracy sera nad ranem. Jest także potrzeby by ustalić odpowaiednie granice tętna podczas wysiłku.

Ti- Tytan

TIG -(Tungsten Inert Gas)- technika spawania w osłonie gazowej, zapobiegająca zanieczyszczeniu spawów.

Tłumienie dobicia - funkcja amortyzacji pozwalająca kontrolować szybkość ugięcia zawieszenia.

Tłumienie odbicia - funkcja amortyzacji pozwalająca kontrolować szybkość rozprężenia się zawieszenia.

Trenażer - Urządzenie pozwalające na "jazdę w miejscu" . Świetne na zimę.

U
UCI - Union Cycliste Internationale, Międzynarodowa organizacja odpowiedzialna tak naprawdę za światowe kolarstwo.

UKS - Uczniowski Klub Sportowy.

V
V-Brake - nazwa zastrzeżona przez Shimano na określenie hamulców typu Side pull. Ich konstrukcja zakłada długie dźwignie uruchamiane przez linkę ułożoną prostopadle do ramion hamulca.
V-Max - rzadka, skrótowa nazwa prędkości maksymalnej.

W
Wolnobieg - zespół trybów nakręcanych na gwint znajdujący się na konusie piasty, obraca się na niezależnych od piasty łożyskach. Stosuje sie je w rowerach 7 i 8 rzędowych. Są nie rozbieralne.

Wielowypust - korby łączą się z osią suportu za pośrednictwem wielowypustu. Wypusty mogą mieć różne kształty i średnice.

Wentyl - jest to zawór zabezpieczający powietrze przed ulotnieniem się z dętki. Rozróżniamy 3 typy wentyli
a)Presta : czyli wąski "kominek", który jest mniej wytrzymały ale za to lżejszy
b)Samochodowy : czyli "kominek" w stylu samochodowym - gruby i przez to cięższy.
c)Rowerowy : Stosowany w starszych rowerach.

Wahacz - konstrukcja zawieszenia tylnego koła w rowerze typu Full.

Wyciskacz do sworzni - inaczej rozkuwacz,przyżąd do rozpinania łańcucha.

X
Xc - patrz Cros Country
Z
Zacisk linki - część mocująca linkę za pośrednictwem śruby zaciskowej

Zacisk podsiodłowy - szybko-zamykacz, mimośrodowe zapięcie kół lub siodełka.

Z buta - podbiec jakiś fragment drogi.

Zic - siodełko (po Śląsku).





Amortyzator - Przód: 'Amor', 'Amorek';Tył: 'Tłumik' - Urządzenie mające na celu tł umienie drgań spowodowanych nierównościami terenu. Znacznie zwiększa komfort jazdy, gdyż zmniejsza siły działające na ciało rowerzysty, ułatwia prowadzenie roweru oraz zwiększa przyczepność kół do podłoża. Amortyzatory można spotkać jako teleskopowy widelec (przód) oraz tł umik (tył), wymagający specjalnej ramy.

Dętka - Gumowa tuba znajdująca w kole, między obręczą a oponą, napełniona powietrzem. Wypełnia i nadaje kształt oponie, z która w połączeniu posiada właściwości tłumiące drgania.

Hamulce - Element pozwalający zatrzymać rozpędzony rower - blokują koło. Rower powinien posiadać aż dwa hamulce, na obu kołach. Hamulce dzielą się na kilka grup: V-brejki, Cantilevery, szczękowe oraz tarczowe.

Kierownica - Rura do której przykręcone są dźwignie hamulcowe i dźwignie zmiany biegó w, przymocowane rączki, czasem rogi, licznik itp. Kierownice dzielą się na proste i gięte.

Klamki - Dźwignie umośliwiające zmianę naprężenia linki hamulcowej, co spodowuje zadziałanie hamulca i zablokowanie koła.

Korba - Dźwignia wprawiająca w ruch koła zębate. Z jednej strony przyłączona do osi supportu, a z drugiej do pedałów.

Linki - "Sznurki" wykorzystywane w hamulcach oraz w przerzutkach do zmiany biegów.

Łańcuch - Część układu napędowego roweru. Podstawowa część roweru, bez której nie był aby możliwa jazda. łańcuch łączy układ korbowy z trybem - przekazyje ruch obrotowy z przodu na tył, przez co wprawia w ruch tylne koło. Zbudowany jest z ogniw połączonych nitami.

Manetki - Urządzenia montowane na kierownicy służące do zmiany naciągu linki przerzutek, więc zarazem do zmiany przełożeń.

Mostek - łącznik między kierownicą a widelcem przednim.

Nyple - Specjalne nakrętki, które trzymają szprychę w obręczy.

Opona - Gumowa część otaczająca obręcz, wewnątrz której znajduje się dętka.

Pancerze - Osłonki chroniące linki przed czynnikami zewnętrznymi.

Pedały - Miejsce zetknięcia roweru z naszymi nogami. Siła wytwarzana przez nasze nogi jest przekazywana przez pedały do napędu. Pedały dzielimy na: zatrzaskowe i platformowe.

Piasta - Serce koła. To właśnie w tym miejscu zbiegają się wszystkie szprychy. Tu ró wnież znajduje się oś koła oraz łożyska, które umożliwiają jazdę.

Przerzutka - Mechanizm umożliwiający zmianę biegów. Występują przerzutki przednie i tylne. Mimo, że się różnią, to styl działania jest identyczny. Poprzez zmianę naprężenia linki, zmuszamy łańcuch do przeskoczenia na inną zębatkę.

Rama - Najbardziej podstawowa część roweru - jego szkielet. Dobra rama to podstawa, na jej bazie dopiero budujemy rower - przykręcamy osprzęt. Przy kupnie nowej ramy zwróćmy uwagę na to, czy posiada ona wymienny hak przerzutki, który umożliwi nam w razie potrzeby (np. zerwanie) wymianę samego haku, bez konieczności kupowania nowej przerzutki. Największą popularnością cieszą sie ramy stalowe oraz ostatnio coraz bardziej aluminiowe (ze względu na swoją niską wagę). Więcej o ramach znajdziesz TU.

Rączki - 'Chwytaki'; 'Gripy' - Gumowe (czasem plastikowe) otoczki zakładane na kierownice. Miejsce, które gwarantuje pewne trzymanie kierownicy w dłoniach.

Rogi - Wypustki montowane na końcach kierownicy, zwiększające ilość kombinacji ułoż enia rąk podczas jazdy. Zwiększa komfort, szczególnie podczas długotrwałej jazdy.

Siodełko - Miejsce, w którym możemy usadowić swoje cztery litery. Powinno być wygodne, choć niektórzy wogóle go nie używają

Stery - Miejsce złączenia rury sterowej widelca przedniego z główką ramy. Element umo żliwiający zmianę położenia przedniego koła - umożliwia skręt.

Szprychy - Najczęściej metalowe pręciki łączące piastę z obręczą. Z jednej strony zakończone główką, z drugiej gwintem.

Sztyca - Wspornik siodła, rura podsiodłowa łącząca siodełko z ramą.

Środek suportu - Część zawierająca łożyska, do której przykręcamy dwie korby. Podstawowa część dająca nam możliwość pedałowania. Obecnie środki supportu są nierozbieralne i stanowią pewnego rodzaju pakiety. Dawniej istaniała możliwość przeprowadzania własnych regulacji oraz napraw.

Tryb - Zgrupowanie zębatek znajdujące się przy tylnej piaście, na które przeskakuje łańcuch przy zmianie biegów


Strach jest niczym, ryzyko jest wszystkim.

Offline

 
  • Index
  •  » FAQ
  •  » Trudne pojęcia i zwroty rowerowe

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.uziwamp.pun.pl www.upbudownictwo.pun.pl www.amoursucre.pun.pl www.emigrant.pun.pl www.dws.pun.pl